Programatory ISP

Programatory ISP (In System Programming) zwane również on-board to urządzenia programujące układy w układzie docelowym już po ich zamontowaniu na płytce. Wykorzystują przy tym standardowe interfejsy szeregowe JTAG, I2C, SPI, BDm, MON, ICC,SCI, UART …. Na pierwszy rzut oka ISP wydaje się idealnym rozwiązaniem – nie potrzeba drogich programatorów gniazdowych, drogich i zużywających się adapterów z podstawkami zaciskowymi do każdego typu obudów, algorytmów dla różnych sposobów programowania, można zintegrować operacje programowania w ramach cyklu produkcyjnego, … Jednak głębiej widać problemy.

Programowanie ISP wymaga bowiem:

  • Odpowiedniego zaprojektowanie układu docelowego aby w trakcie zapisywania pamięci, po zasileniu układu nie było konfliktu elektrycznego na liniach używanych do programowania.
  • Układu sprzęgającego komputer nadzorujący proces programowania z układem docelowym czyli też jakiegoś programatora (dobre programatory gniazdowe mają też złącze ISP) lub kontrolera np. JTAG.

Ponadto szeregowy zapis on-board jest też najczęściej wolniejszy niż ten dostępny w programatorze gniazdowym. Często nieakceptowalnie spowalnia produkcyjny proces technologiczny. Rozwiązaniem są alternatywne programatory gniazdowe lub zrównoleglenie operacji w kilku kanałach.

Programatory ISP można więc podzielić na:

  • programatory jednokrotne (jednokanałowe) – posiadające jeden kanał dostępu i programujące jeden pakiet w czasie
  • programatory wielokrotne (wielokanałowe) – posiadające kilka kanałów dostępu programujących kilka pakietów równolegle w czasie

Programowanie ISP ma tę zaletę, że stosunkowo łatwo integruje się z procesem testowania końcowego pakietu lub urządzenia. W tym zakresie na uwagę zasługuje technika boundary-scan i interfejs JTAG. Urządzenia programujące w tym standardzie są znane jako programatory JTAG.

WG Electronics jako autoryzowany dystrybutor renomowanych producentów programatorów układów półprzewodnikowych zaprasza do odwiedzenia stron poświęconych ofercie swoich partnerów w zakresie programatorów ISP.

•  Programatory gniazdowe z opcją ISP

•  Programatory ISP

WG Electronics zapewnia w temacie programowania doradztwo i wsparcie techniczne oparte na ponad 30 letnim własnym doświadczeniu w projektowaniu, produkcji i dystrybucji programatorów oraz na doświadczeniu naszych renomowanych partnerów – wiodących światowych producentów takich urządzeń.