Programatory ISP

Programatory ISP (In System Programming) zwane również on-board to urządzenia programujące układy w układzie docelowym już po ich zamontowaniu na płytce. Wykorzystują przy tym standardowe interfejsy szeregowe JTAG, I2C, SPI, BDm, MON, ICC,SCI, UART …. Na pierwszy rzut oka ISP wydaje się idealnym rozwiązaniem – nie potrzeba drogich programatorów gniazdowych, drogich i zużywających się adapterów z podstawkami zaciskowymi do każdego typu obudów, algorytmów dla różnych sposobów programowania, można zintegrować operacje programowania w ramach cyklu produkcyjnego, … Jednak głębiej widać problemy.

Programowanie ISP wymaga bowiem:

  • Odpowiedniego zaprojektowanie układu docelowego aby w trakcie zapisywania pamięci, po zasileniu układu nie było konfliktu elektrycznego na liniach używanych do programowania.
  • Układu sprzęgającego komputer nadzorujący proces programowania z układem docelowym czyli też jakiegoś programatora (dobre programatory gniazdowe mają też złącze ISP) lub kontrolera np. JTAG.

Ponadto szeregowy zapis on-board jest też najczęściej wolniejszy niż ten dostępny w programatorze gniazdowym. Często nieakceptowalnie spowalnia produkcyjny proces technologiczny. Rozwiązaniem są alternatywne programatory gniazdowe lub zrównoleglenie operacji w kilku kanałach.

Programatory ISP można więc podzielić na:

Programowanie ISP ma tę zaletę, że stosunkowo łatwo integruje się z procesem testowania końcowego pakietu lub urządzenia. W tym zakresie na uwagę zasługuje technika boundary-scan i interfejs JTAG. Urządzenia programujące w tym standardzie są znane jako programatory JTAG.

ISP jednokanałowe
ISP wielokanałowe

Polecamy programatory

beeprog2c
BeeProg2C
• programowanie w gnieździe i ISP
• ponad 118 tys. układów
• update’y gratis
flashrunner II
FlashRunner II
• przy zakupie wybór bibliotek - dla pamięci lub wybranej rodziny mikrokontrolera
writenow
WriteNow! 1
• podstawowe biblioteki w cenie
• możliwość dokupywania bibliotek

Polecamy produkty firm

WG Electronics zapewnia w temacie programowania doradztwo i wsparcie techniczne oparte na ponad 30-letnim własnym doświadczeniu w projektowaniu, produkcji i dystrybucji programatorów oraz na doświadczeniu naszych renomowanych partnerów – wiodących światowych producentów takich urządzeń. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Jak dobrać programator i do skorzystania z naszego selektora programatorów.