Programatory uniwersalne

Programatory uniwersalne tto urządzenia do trwałego zapisu układów pamięci (E)EPRROM i FLASH, mikrokontrolerów i programowalnych struktur logicznych PLD. Pod pojęciem tym kryją się raczej programatory gniazdowe, niż programatory ISP – też poniekąd uniwersalne.

I tak programatory uniwersalne są w dzisiejszych czasach konstruowane na bazie uniwersalnego hardware’u tzn. w oparciu o maksymalnie dużą liczbę uniwersalnych pin driver’ów. Taki pin driver sterowany programowo może zapewnić dowolny przebieg sygnału na wybranej nóżce układu. Pozwala to na adaptację urządzeń do nowych typów programowanych układów na drodze czysto programowej.

Przy wyborze programatora uniwersalnego pod kątem swoich potrzeb kluczowa jest więc ilość tych uniwersalnych driverów. Stanowi ona rzeczywiste, sprzętowe ograniczenie możliwości funkcjonalnych programatora i determinuje możliwości jego przyszłego rozwoju o nowe algorytmy programowania. Istotną też w aspekcie przyszłego rozwoju jest marka producenta i strategia opłat za aktualizacje oprogramowania lub za nowe unikatowe algorytmy. Z jednej strony producent musi mieć dostęp do specyfikacji technicznej nowych algorytmów, a ta obecnie nie jest powszechnie publikowana przez dostawców półprzewodników tylko udostępniana wybranym i renomowanym producentom. Z drugiej strony tylko producenci programatorów pokrywający światowy rynek są w stanie zapewnić gratis szeroką gamę algorytmów lub rozsądne ceny na opracowanie unikatowych specjalizowanych.

Pewnym miernikiem „siły” producenta i uniwersalności jego rozwiązania jest często podawana ilość programowanych układów i publikowana lista obsługiwanych układów. Innym istotnym kryterium jest szybkość działania, tak krytyczna przy dzisiejszych olbrzymich pojemnościach stosowanych pamięci.

Programatory jednogniazdowe
Programatory wielogniazdowe
Automaty produkcyjne

Polecamy programatory

smartprog2
Smartprog2
• najtańszy w naszej ofercie
• ponad 37 tys. układów
• update’y gratis
beeprog2c
BeeProg2C
• najlepszy stosunek szybkości do ceny
• ponad 118 tys. układów
• update’y gratis

Polecamy produkty firm

WG Electronics zapewnia w temacie programowania doradztwo i wsparcie techniczne oparte na ponad 30-letnim własnym doświadczeniu w projektowaniu, produkcji i dystrybucji programatorów oraz na doświadczeniu naszych renomowanych partnerów – wiodących światowych producentów takich urządzeń. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem Jak dobrać programator i do skorzystania z naszego selektora programatorów.